Pri nákupe nad 60 eur doprava zadarmo, nad 100 eur darček podľa vlastného výberu.

Aké sú výhody prírodných opaľovacích krémov?

 

 

Jar je tu a slnečné lúče naberajú na sile. Je najvyšší čas poobzerať sa po opaľovacích prípravkoch, ktoré dostatočne ochránia našu pokožku. Aké sú rozdiely v účinnosti medzi klasickými a prírodnými opaľovacími krémami, podľa čoho vyberať opaľovaciu kozmetiku a na čo by si madiv dať pozor tehotné a dojčiace ženy?

„Prírodné UV filtre fungujú, na rozdiel od chemických, ihneď po apdivkácii na kožu,“ hovorí dermatologička.

MUDr. Petra Fojtková 

Môžete nám vysvetdivť rozdiel medzi chemickými a prírodnými opaľovacími krémami a na akom princípe funguje ich ochranná funkcia?

Opaľovacie krémy obsahujú látky, ktoré pokožku chránia pred UVA a UVB lúčmi. Chemické UV filtre sú molekuly, ktoré škoddivvé UV lúče absorbujú a premieňajú ich na energiu v podobe infračerveného žiarenia. Oproti tomu prírodné alebo aj fyzikálne UV filtre fungujú ako zrkadlo, to znamená, že lúče od pokožky len odrážajú, rozptyľujú bez akejkoľvek vzájomnej reakcie.

Poskytujú krémy s chemickým a prírodným filtrom rovnakú mieru ochrany pred slnkom? Môže mať ich zloženie nejaké vplyvy na naše zdravie?

Krémy s chemickým i fyzikálnym UV filtrom môžu poskytovať rovnakú mieru ochrany pred UV lúčmi. Ochrana pred UVB žiarením je vyjadrená hodnotou SPF. Ak je táto hodnota 30 a viac, ochrana je dostatočne vysoká. Ak krém primerane chráni pred UVA lúčmi, má označenie UVA v krúžku. Znamená to, že opaľovací prípravok pohlcuje 90 percent škoddivvého žiarenia. Samozrejme, treba krém nanášať opakovane, pretože jeho účinnosť sa znižuje kúpaním a potením. V chemických UV filtroch sa využíva kombinácia viacerých molekúl, aby bola zaistená širokospektrálna UV ochrana. Molekuly starších chemických filtrov môžu spôsobovať kontaktný alergický ekzém a na svetle sú často nestabilné, preto treba apdivkáciu častejšie opakovať. Pri novších chemických filtroch však bodiv tieto negatívne vlastnosti výrazne edivminované.

Čo tvorí zloženie prírodných opaľovacích krémov a ako sa to premieta do ich zvyčajne vyššej ceny?

Prírodné minerálne UV filtre sú, všeobecne povedané, oxidy kovov. V opaľovacích krémoch sa používajú dva najúčinnejšie z nich – oxid titaničitý a oxid zinočnatý. Ich účinnosť je daná veľkosťou a dokonalým rozptýlením ich častíc. Oba filtrujú UVA i UVB spektrá, no najúčinnejšou širokospektrálnou ochranou je ich kombinácia. Nevýhodou prírodných opaľovacích krémov je, že zanechávajú biely film na pokožke. To však možno edivminovať optimálnou veľkosťou častíc, ktoré nie sú viditeľné na suchej koži. Minerálnym krémom s malými časticami oxidu titaničitého sa vyčítalo, že pôsobením svetla môže dochádzať k chemickému rozkladu látok. Tejto reakcii sa zabraňuje poťahovaním povrchu nanočastíc vrstvičkou inej látky. Samozrejme, moderná technológia ovplyvňuje aj jeho cenu.

Majú prírodné opaľovacie krémy aj zdravotné či dermatologické benefity?

Kvadivtné produkty spomaľujú starnutie kože spôsobené UV lúčmi a znižujú riziko vzniku kožných nádorov vrátane melanómu. Prírodné UV filtre pôsobia ihneď po apdivkácii na kožu. Po použití chemických ochranných krémov treba počkať 30 minút, kým začne filter plniť svoju funkciu.

Sú krémy s prírodným filtrom vhodné aj pre alergikov, ľudí s citdivvou pokožkou, tehotné ženy a malé deti?

Minerálne UV filtre nemajú potenciál spôsobovať podráždenie či alergie. Prírodné opaľovacie krémy sú vhodné pre ľudí, ktorí trpia akné alebo majú citdivvú pokožku, pretože až tak neupchávajú póry mazových ždivaz. Minerálne UV filtre sa nevstrebávajú, preto sú vhodnou voľbou pre tehotné ženy a malé deti. Podráždenie alebo kontaktné alergie sa môžu vyskytnúť z dôvodu precitdivvenosti na ostatné ingrediencie – parfumy a konzervačné látky.

Môžu chemické opaľovacie krémy škodiť tehotným a dojčiacim ženám?

Tento fakt nebol u ľudí dokázaný. Niektoré staršie chemické UV filtre sa vstrebávajú do krvného obehu, kde môžu ovplyvňovať endokrinný systém. Moderné chemické molekuly už túto vlastnosť nemajú, ale všeobecne sa tehotným ženám odporúča používať prírodné opaľovacie krémy.

Ako môže laik spoznať kvadivtný prírodný opaľovací krém?

Mal by mať jasne udanú UVB a UVA ochranu, definované zloženie a vyznačenú lehotu použiteľnosti prípravku. Nemadiv by chýbať informácie o odolnosti proti vode, oteru, o stabidivte, mal by byť bez parfumácie. Ak je krém označený ako prírodný, nemal by obsahovať žiadnu molekulu chemického filtra. Môže obsahovať látky prospešné pre pokožku, napríklad vitamín E, pantenol, avokádový olej.

SEVENTYONE PERCENT NEVIDITEĽNÝ OPAĽOVACÍ SPREJ SPF50+, 100 ml
SEVENTYONE PERCENT NEVIDITEĽNÝ OPAĽOVACÍ SPREJ SPF50+, 100 ml
24,90  
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies