Pri nákupe nad 60 eur doprava zadarmo, nad 100 eur darček podľa vlastného výberu.
Medzi najdôležitejšie veci, na ktoré by ste pri starostlivosti o pleť nemali zabúdať, rozhodne patrí opaľovací krém. Nie všetky druhy opaľovacích krémov sú však rovnaké. Obrátili sme sa na odborníkov, ktorí vám priblížia, prečo dávame prednosť minerálnym opaľovacím krémom pred chemickými (a obyvatelia oceánu tiež) – či už chceme vyraziť na pláž alebo len do práce.
Zoznámte sa s našimi odborníkmi
Šetrní k životnému prostrediu
Dva zdanlivo nevinné UV filtre bežne používané v chemických opaľovacích krémoch – oxybenzón a oktinoxát – sú už na niektorých miestach, napríklad na Havaji, zakázané. Prečo? Pretože tieto škodlivé chemikálie ohrozujú morské živočíchy, navyše vybielujú a ničia koralové útesy.
Keby koralové útesy a ďalší obyvatelia oceánov mohli hovoriť, asi by vás poprosili, aby ste oceány týmito chemikáliami neznečisťovali – my ich priania rešpektujeme a vo svojom rade prípravkov chrániacich proti slnku preto používame len minerálne filtre.
Účinkujú okamžite
Chemické opaľovacie krémy „pokožku chránia tým, že UV žiarenie absorbujú a menia ho na teplo, namiesto toho, aby ho odrážali“, vysvetľuje Dr Zavorins. Okrem toho musíte chvíľu počkať, kým vyrazíte na slnko, dodáva Anna.
"Ochrana začne plne účinkovať až 15 až 30 minút po aplikácii."
Minerálne opaľovacie krémy naproti tomu zostávajú vo vonkajšej vrstve pokožky a škodlivé UV lúče fyzicky odrážajú. Začnú preto pôsobiť hneď po nanesení a vy tak môžete vyraziť von bez čakania.
Účinná minerálna ochrana pre slnkom zaliate dobrodružstvo
Vydrží dlhšie
Všetci vieme, že po určitej dobe strávenej na slnku by sme si mali opaľovací krém naniesť znova – a pri chemických opaľovacích krémoch to platí obzvlášť, upozorňuje Dr. Zavorins.
"Chemické filtre sa pôsobením UV žiarenia rozkladajú a postupne strácajú účinnosť."
Akonáhle ich schopnosť absorbovať slnečné svetlo dosiahne maximum, nezvládnu už vašu pokožku dostatočne chrániť – preto je potrebné naniesť chemický opaľovací krém po niekoľkých hodinách znova.
Minerálny opaľovací krém vás naproti tomu bude chrániť celý čas, čo ho budete mať nanesený. Len si dajte pozor, aby ste na tvári vždy mali rovnomernú vrstvu. „Opaľovací krém sa z pokožky môže zotrieť alebo sa rozpustiť v pote či vo vode, preto by ste ho v každom prípade mali z času na čas naniesť znova,“ hovorí Dr. Zavorins.
Sú celkovo bezpečnejšie
Anna pripomína, že existujú obavy z potenciálneho vstrebávania chemických UV filtrov do tela.
"Nedávne štúdie preukázali, že sa nám chemické filtre z opaľovacích krémov môžu dostať do krvného obehu."
Bezpečnosť chemických filtrov je určite potrebné preskúmať podrobnejšie, my však radšej nebudeme riskovať a zostaneme pri minerálnych filtroch.
„Oxid zinočnatý – najrozšírenejší minerálny filter – sa podľa najnovších výskumov naproti tomu väčšinou nedostane cez vonkajšiu vrstvu pokožky,“ vysvetľuje Anna. Minerálne filtre sú preto pre naše telo úplne bezpečné.
Sú vhodnejšie pre citlivú pokožku
Chemické opaľovacie krémy sa vstrebávajú do pokožky, podľa Dr. Zavorinse preto nie sú príliš vhodné na citlivú pokožku.
"Chemické opaľovacie krémy pokožku podráždia alebo spôsobia alergickú reakciu oveľa skôr než tie minerálne."
Minerálne opaľovacie krémy bývajú naproti tomu oveľa šetrnejšie. „Minerálne filtre, ako je oxid zinočnatý alebo oxid titaničitý, nespôsobujú senzibilizáciu kože, takže sa väčšinou nemusíte báť alergickej reakcie,“ vysvetľuje Anna. To znamená, že ak trpíte kožnými problémami, ako je napríklad melazma alebo rosacea, môže minerálny opaľovací krém priniesť zlepšenie aj vám.
Každodenná ochrana pred rôznymi škodlivými vplyvmi prostredia pre obyvateľov miest
Zdroj: Mádara Organic Skincare