19.4.-24.4. 

ČÍM VÄČŠÍ NÁKUP, TÝM VYŠŠIA ZĽAVA!

DO 40 EUR - 15% ZĹAVA

DO 80 EUR - 20% ZĽAVA

DO 120 EUR - 25% ZĽAVA

NAD 120 EUR  - 30% ZĽAVA

 Zľava sa v košíku premietne automaticky.

DOSTAŇTE VYRÁŽKY POD KONTROLU: VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ O AKNÉ

Len máločo dokáže človeka tak naštvať, ako keď sa ráno prebudí s nečakanou protivnou vyrážkou. Hoci vyhrať nad akné nie je ľahké, nejde o nič nemožné. V tomto návode sa dozviete všetko, čo potrebujete o akné vedieť, vrátane najlepšej starostlivosti o pleť pre tých, ktorí s vyrážkami bojujú.

Ale poporiadku. Kde sa akné berie?

Akné je bežnou súčasťou života - odhaduje sa, že sa s ním v nejakej podobe počas života stretne asi 85% ľudí. Bez ohľadu na váš vek môže byť akné spôsobené kombináciou rôznych faktorov, napríklad nadmernej produkcie kožného mazu, upchatých pórov, hormonálnej nerovnováhy a dokonca aj vplyvu prostredia, napríklad teplého a vlhkého počasia.

Svoju úlohu môže hrať aj stres alebo strava, obzvlášť pokiaľ máte radi cukor a jedlá bohaté na karbohydráty, niekto zase má pleť náchylnejšiu k akné jednoducho kvôli svojej génovej výbave. Je to tak, akné naozaj môžete zdediť po rodičoch.

Vo výsledku sú ale hlavnými vinníkmi vzniku akné nadmerné množstvo kožného mazu a hromadenie mŕtvych buniek, čo môže zapríčiniť akumuláciu baktérií spôsobujúcich akné.

Teraz sa pozrieme na rozdiel medzi akné u tínedžerov a dospelých.

Kde sa berie akné u tínedžerov?

U tínedžerov akné súvisí predovšetkým s pubertou. Keď dosiahneme pubertu, spôsobí veľké zvýšenie hladiny androgénov, mužských hormónov vyskytujúcich sa u chlapcov i dievčat, strmý nárast produkcie kožného mazu. Všetka tá mastnota navyše spolu s odumretými kožnými bunkami vytvorí vo vnútri póru špunt, ktorý je pascou pre baktérie.

Ako sa akné u tínedžerov líši od akné u dospelých?

Keď je človek mladší, je akné zápalovejšie ako v dospelosti. Pri vysokej produkcii mazu sa skvele darí vyrážkam, čiernym aj bielym bodkám, vriedkom a cystickému akné. U tínedžerov sa vyrážky tvoria väčšinou na tvári, chrbte, hrudi a pažiach. U chlapcov má táto choroba väčšinou horší priebeh, dievčatá mávajú skôr jej ľahšiu formu.

Takže čo vlastne spôsobuje akné u dospelých?

Nie každý bohužiaľ z akné vyrastie. Vyrážky si nevyberajú a akné sa môže prejaviť aj v dospelosti.

Hlavnými príčinami akné v dospelosti sú pravdepodobne hormóny, stres a nevyvážená strava. Ďalším faktorom, ktorý k nemu prispieva, je samotný proces starnutia. S vekom sa obnova buniek spomaľuje. Mastná pokožka spolu s pomalšou obnovou buniek a pomalším odstraňovaním odumretých buniek môže póry upchať a zvýšiť riziko vzniku vyrážok.

Ako sa akné u dospelých líši od toho u tínedžerov?

Zatiaľ čo u tínedžerov si akné nevyberá, u dospelých trápia najmä ženy kvôli hormonálnym výkyvom spojeným s menštruačným cyklom, tehotenstvom a menopauzou.

Akné u dospelých má často miernejšiu podobu ako u tínedžerov s menším množstvom zápalových miest. Väčšinou sa vyskytuje okolo brady, úst a čeľuste.

V puberte som akné nikdy nemal/a. Prečo ma trápi teraz v dospelosti

Existujú dva druhy akné v dospelosti, perzistentné a akné s neskorým nástupom. Perzistentné akné je pokračovanie alebo recidíva akné z puberty v dospelosti, zatiaľ čo ten druhý typ sa vyskytuje u ľudí od 25 rokov, ktorí akné predtým nemali. To vysvetľuje, prečo u niektorých ľudí prepukne v dospelosti.

Takže ako najlepšie bojovať proti akné u tínedžerov a v dospelosti?

Hoci v prípade akné neexistuje liečba vhodná pre všetkých, proti miernemu alebo stredne ťažkému akné pomôže pravidelná starostlivosť o pleť, ktorá pokožku vyrovná. Pri agresívnom prístupe s príliš silnými účinnými látkami môže byť vaša pleť nevyrovnaná a podráždená, do svojej starostlivosti o pleť preto zaraďte šetrné, ale účinné prípravky.

Tí, ktorí trpia závažnejšou formou akné, by sa mali poradiť s dermatológom. Ten im môže predpísať lokálne alebo perorálne lieky, ktoré s akné u tínedžerov i dospelých zatočia.

Aké prísady pomáhajú v boji proti vyrážkam?

Kyselina salicylová patrí medzi skutočne spoľahlivých bojovníkov proti akné. Táto BHA čiže beta-hydroxykyselina je účinnou peelingovou látkou, ktorá prenikne hlboko do pórov a rozpustí nadmernú mastnotu aj odumreté kožné bunky.

Tea tree olej tiež patrí medzi obľúbené prísady na boj s akné. Jeho silne antimikrobiálne vlastnosti pomáhajú pleť upokojiť a zmierňujú zápal spojený s akné.

Retinoidy, teda syntetické deriváty vitamínu A, môžu tiež pomôcť s reguláciou obnovy buniek a zamedziť hromadeniu odumretej kože a upchávaniu pórov. Problémom lokálnych retinoidov je zvýšené riziko podráždenia.

Našťastie existuje množstvo prírodných alternatív k retinolu. Prinášajú rovnako blahodárne účinky ako retinol, konkrétne zvyšujú produkciu kolagénu, pomáhajú znížiť výskyt vyrážok, odstraňujú tmavé škvrny a vyrovnávajú mastnú pleť – ale bez nepríjemných vedľajších účinkov.

Hoci si možno myslíte, že nešetrné účinné látky majú rovnako dobré výsledky, nie je to tak vždy. Zahltenie pleti veľkým množstvom nešetrných prísad, ktoré spôsobujú vysychanie, môže vaše akné zhoršiť, takže pri starostlivosti o pleť nezabudnite na upokojujúce prísady, ako je aloe vera, kmeňové bunky borievky a zinok PCA.

Vydajte sa so značkou MÁDARA na cestu k čistejšej pleti

Šetrný k pleti, nemilosrdný k vyrážkam - to je prístup značky MÁDARA k akné. Prejavuje sa v rade starostlivosti o pleť ACNE, čo je sada prípravkov špeciálne určená na boj proti aktuálnym vyrážkam a prevenciu prípadne ďalších.

V každom prípravku sa snúbi veda s prírodou na zabezpečenie šetrnej, ale účinnej každodennej starostlivosti, ktorá uspokojí potreby mastnej pleti náchylnej k akné s dermatologicky overenými výsledkami.

90 % účastníkov odporúča ostatným

  • Dermatologický test, 30 pacientov s akné, 4 týždne spoločného používania ošetrujúcich prípravkov Intense Blemish & Pore a Acute Spot Roll-On.

77 % účastníkov potvrdzuje čistejšiu pleť

  • Dermatologický test, 30 pacientov s akné, 4 týždne spoločného používania ošetrujúcich prípravkov Intense Blemish & Pore a Acute Spot Roll-On.

 69 % účastníkov tvrdí, že ich pleť nevyzerá tak mastne

  • Dermatologický test, 30 pacientov s akné, 4 týždne spoločného používania ošetrujúcich prípravkov Intense Blemish & Pore a Acute Spot Roll-On.

Prípravky radu ACNE obsahujú unikátnu technológiu rastlinných kmeňových buniek borievky. Kmeňové bunky borievky sú veľmi bohaté na antimikrobiálne látky a antioxidanty, a preto sú preukázateľne účinné proti akné a upokojujú problematickú pleť.

V každom prípravku tiež nájdete prísady, ako je osvedčená kyselina salicylová a účinná zmes výťažkov z yerby maté a lišajníka, ktoré prinášajú skutočné upokojenie a blahodárne antioxidanty pre čistú a vyrovnanú pleť.

Prípravky ACNE prinášajú jednoduché a účinné riešenie pre šetrnú každodennú starostlivosť, ktoré pokožku s akné hydratujú a upokojujú, zároveň pomáhajú bojovať proti ďalším vyrážkam.

Dr. Aleksejs Zavorins, certifikovaný dermatológ.

Aká je najlepšia starostlivosť o pleť proti akné?

Toto je trochu zložitejšie - každý má inú pokožku a tá správna starostlivosť sa odvíja od toho, aké závažné je vaše akné.

Pokiaľ vás trápi závažná forma, radíme vyhľadať pomoc dermatológa. Ale pre tých, ktorí majú len mierne akné, je najlepšia pravidelná špeciálna starostlivosť o pleť, ktorá ale nie je zložitá. Hoci neexistuje presný recept na čistú pleť, rozhodne začína základnými vecami: čistenie, peeling, ošetrenie, hydratácia a ochrana proti slnku.

Na základe tejto rady prinášame starostlivosť o pleť na ráno aj večer, ktorá s vyrážkami zatočí.

01 Čistiaci prípravok (Ráno a večer)

Každodennú starostlivosť o pleť by ste vždy mali začať dobrým vyčistením, aby ste odstránili nahromadenú mastnotu, špinu a nečistoty - ako ráno, tak ako pôjdete do postele.

Očistite si tvár pomocou umývacieho prostriedku Sebum Control Clear Skin špeciálne určeného pre pleť náchylnú na akné. Tento nezasychajúci prípravok šetrne, ale účinne odstráni všetky nečistoty a prebytočný maz a odhalí krásne sviežu pokožku bez toho, aby ju pripravil o nenahraditeľnú vlahu zadržiavanú krehkou kožnou bariérou.

02 Tonikum (Ráno a večer)

Správne tonikum môže pomôcť vyrovnať krehký ekosystém vašej pokožky, čo pomôže, obzvlášť ak máte mastnú pokožku náchylnú na akné.

Rozjasňujúce tonikum nielen skvele vyrovná pH vašej pokožky, takže sa prestane lesknúť, ale pomáha aj v boji proti upchatým a rozšíreným pórom. Vďaka zmesi kyseliny salicylovej, výťažku z dubovej kôry proti mastnote a prírodným hydratačným látkam bude vaša pokožka viditeľne čistejšia a bez upchatých pórov.

03 Peeling (Večer)

Pravidelný peeling môže byť tým posledným dielom skladačky, ktorý vám chýba k čistej pleti. Keď odbúrate odumreté kožné bunky a pomôžete odblokovať póry, peeling potom odstráni aktuálne vyrážky a zabráni tvorbe nových.

Raz alebo dvakrát týždenne si doprajte hĺbkový peeling, napríklad pomocou ílovej masky Creamy Peel AHA. Odstráni odumreté kožné bunky vďaka kombinácii 7% kyseliny mliečnej a mikro ílu, aby bola pokožka stále hladká a žiarivá a nemali ste upchaté póry. To potom zase pomôže zabrániť prílišnému masteniu pleti a vzniku vyrážok.

04 Ošetrenie vyrážok (Ráno a večer)

Zaútočte na vyrážky zo všetkých strán - môže sa vám k tomu hodiť prípravok určený priamo na ošetrenie vyrážok.

Prípravok Acne Spot Roll-On s 2% kyselinou salicylovou a upokojujúcimi kmeňovými bunkami borievky je na to ako stvorený. Je určený na použitie priamo na vyrážky a pomáha sa ich zbaviť rýchlejšie, upokojuje zápaly a minimalizuje tvorbu nových vyrážok.

Pre čo najlepšie výsledky ho skombinujte s ošetrujúcim prípravkom ACNE Intense Blemish & Pore, celkovou starostlivosťou o tvár s účinnými čistiacimi látkami proti vyrážkam, ktorá vám zaistí čistú a vyrovnanú pleť.

05 Sérum s retinolom (Večer)

Tento krok nie je nutný, ale môže vašej pokožke ešte lepšie pomôcť a zaistiť jej dômyselnejšiu starostlivosť. Po prvé, o syntetickom retinole sa vie, že pomáha regulovať tvorbu mazu a urýchľuje obnovu buniek, čo má na akné pozitívne účinky. O jeho nepríjemných vedľajších účinkoch sa ale rozhodne vie tiež.

Aby ste si užili všetky priaznivé účinky retinolu bez podráždenia, skúste pod hydratačný krém naniesť sérum s botanickým retinolom Time Miracle. Obsahuje šetrnú rastlinnú alternatívu k retinolu a je dermatologicky overené, že prináša hladšiu, krajšiu a žiarivú pokožku bez reaktivity alebo začervenanosti, zároveň odstraňuje prebytočný maz, a chráni pleť tak proti vyrážkam. Zistite, ako pri každodennej starostlivosti o pleť používať sérum s botanickým retinolom.

06 Hydratačný prípravok (Ráno a večer)

Nezabudnite na hydratáciu - môže vám pripadať lákavé vynechať hydratačný prípravok, ale to váš boj proti vyrážkam len spomalí, suchá a podráždená pleť ich môže zhoršiť.

Ten správny hydratačný prípravok vašu pleť vyrovná a hydratuje, čím ochráni jej krehkú kožnú bariéru a odstráni mastnotu. Vyrážky tak nebudú mať šancu. Vyhľadajte nekomedogénny prípravok, ktorý vám nezapchá póry, čo môže byť jednou z hlavných príčin akné.

Vyskúšajte náš vyrovnávací fluid Acne Hydra-Derm, šikovný hydratačný prípravok vyvinutý špeciálne pre mastnú, problematickú pleť náchylnú na akné. Je nekomedogénny a ľahký, ale vďaka kyseline hyalurónovej a fermentovaným polysacharidom pleti dodá potrebnú vlahu.

Alebo môžete vyskúšať gél Time Miracle Hydra Firm Hyaluron Concentrate pre ľahkú hydratáciu bez olejov, ktorú si mastná pleť zamiluje. Je po okraj naplnené severskou brezovou šťavou a multimolekulárnou kyselinou hyalurónovou a predstavuje tú najkratšiu cestu k sviežej (ale nikdy mastnej!) pleti, ktorá dodá dermatologicky overenú hydratáciu; pritom je stále ľahké.

07 Ochrana proti slnku (Ráno)

Opaľovací krém je potrebný 365 dní v roku — áno, aj mastná pleť a pleť náchylná na akné sa musia chrániť proti škodlivým UV lúčom.

Dlhodobé vystavenie slnku spôsobuje poškodenie pokožky, ktoré sa prejaví predčasnými známkami starnutia, ako je vysychanie, vrásky a strata pružnosti. Môže tiež spôsobiť hyperpigmentáciu a prispieť k stmavnutiu jaziev po akné.

Takže ochrana proti slnku by vždy mala byť posledným krokom vo vašej rannej starostlivosti o pleť, predovšetkým pokiaľ vás trápia vyrážky.

Chráňte svoju pleť pred poškodením slnkom a škodlivými vplyvmi prostredia pomocou opaľovacieho krému Plant Stem Cell proti starnutiu s SPF 30, širokospektrálneho prípravku obohateného o kmeňové bunky včelníka bohatého na antioxidanty. Chráni pleť pomocou minerálnych filtrov z oxidu zinočnatého a oxidu titaničitého, ktoré sú nekomedogénne a dostatočne šetrné, aby pleť ešte viac nepodráždili. Okrem toho je ľahko tónovaný, aby vylepšil vašu prirodzenú farbu pleti, ľahko sa nanáša a jemne vašu pleť rozžiari bez toho, aby zanechal bielu vrstvu.

Za ako dlho uvidím výsledky?

Hoci by sme vám radi poradili, ako presne sa akné zbaviť čo najrýchlejšie, nič nefunguje okamžite. Vaša pokožka potrebuje čas, aby sa prejavili výsledky, takže prvé zlepšenie sa väčšinou objaví za 4 až 6 týždňov po zmene starostlivosti o pleť alebo prvom použití nového prípravku. Možno zistíte, že sa vaše akné prechodne zhorší, ale nenechajte sa odradiť - jednoducho dodržujte nový postup v starostlivosti o pleť.

Zbohom vyrážkam - s týmto praktickým sprievodcom v ruke ľahko vykročíte na cestu k čistej, vyrovnanej pleti.

Zdroj: Mádara Cosmetics

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies