Pri nákupe nad 60 EUR doprava zadarmo, nad 100 EUR darček podľa vlastného výberu.

Tipy pre dobrý spánok rodičov

 

Práca, deti, domácnosť, každodenné povinnosti – rodinný život je náročný a vyžaduje si množstvo energie. Ak deti nemôžu v noci spať alebo počas celého dňa od rodičov niečo požadujú, prebdeným nociam a únave sa často nevyhnete. Tu uvádzame niekoľko jednoduchých tipov na pomoc mamičkám a oteckom zlepšiť si spánkový režim a udržať si pozornosť počas dňa. 

Spánok a rodinný život

Čo sa týka starostlivosti o deti, pripravte jedlá, naplánujte program a zorganizujte každodenný život. Rodičia sú tí, ktorí vstanú ako prví a idú spať ako poslední. Ak deti nemôžu v noci spať alebo počas celého dňa od vás niečo požadujú, prebdeným nociam a únave sa často nevyhnete. Dobrý a upokojujúci nočný spánok veľmi dôležitý, aby ste sa vyrovnali s náporom každodenného života, pretože mamička a otecko sa musia starať o dieťa, ale aj o seba, a musia byť v rodinnom živote obzvlášť odolní a efektívni.

Deti môžu rušiť nočný spánok svojich rodičov až do šiestich rokov, no najmä rodičia malých detí trpia nedostatkom spánku a poruchami spánku. Je to tak okrem iného v dôsledku toho, aké majú deti potreby spánku. Najviac spánku potrebujú počas prvých pár rokov života a naučia sa prispôsobiť svoje fázy spánku a bdelosti na prirodzený denný rytmus, až keď vyrastú. Z tohto dôvodu mamičky a oteckovia musia opakovane prerušiť svoj spánok a vzdať sa dôležitých hodín regenerácie. 

Vývin fáz spánku

Výsledky dlhodobej štúdie vykonanej Nemeckým ústavom pre výskum hospodárstva tiež ukazujú, že mamičky počas prvých troch mesiacov života svojho dieťatka priemerne spia o jednu hodinu menej ako predtým. Dlhotrvajúci nedostatok spánku však pre nás predstavuje obrovskú škodu a nie len vedie k zlej nálade, chutiam na jedlo a bolesti hlavy, ale z dlhodobého hľadiska aj oslabuje imunitný systém a narúša zdravie.

Viac si môžete prečítať v našom článku s názvom Koľko spánku potrebujem?

Aj keď sme, samozrejme, šťastní, že týmto všetkým musíme prechádzať, uvádzame tie najdôležitejšie tipy pre dobrý spánok rodičov, aby čo najlepšie využili hodiny spánku a udržali si pozornosť počas dňa. 

Tipy pre dobrý spánok rodičov

1. Tipy na poobedie a večer

Snažte sa zdriemnuť si vždy, keď sa dá

Najprv tie dobré správy: chýbajúci spánok sa dá dobehnúť! Po krátkom nočnom spánku alebo náročnom ráne vám rýchle zdriemnutie poobede pomôže vyrovnať spánkový deficit a nabrať energiu na zvyšok dňa. Využite napríklad čas, keď vaše dieťa tiež spí, a zdriemnite si. Informácie o tom, ako si efektívne zdriemnuť, nájdete tu.

Nastavte si rutinu

Nastavenie pravidelného spánkového režimu a dodržiavanie večernej rutiny pomôže celej rodine lepšie si oddýchnuť a ľahšie zaspať. Fixný čas, keď chodíte do postele, a večerné rituály, ako spoločné umývanie zubov alebo čítanie nahlas, vás dostanú do správnej večernej nálady a pomôžu vám dosiahnuť zaslúžený spánok po náročnom dni. 

Pred spánkom relaxujte

Rozrušenie narúša proces večerného zaspávania. Preto istý čas pred spaním znížte rozrušujúce alebo stresujúce aktivity v rodine, aby ste vy aj vaše deti mohli pomaličky relaxovať. Okrem toho môžete stmaviť svetlá na podporu tvorby melatonínu vo vašom tele a podpory ospalosti. 

2. Tipy na noc

 

Udržiavajte tmu

Jasné svetlo spomaľuje uvoľňovanie spánkového hormónu melatonínu, ktorý reguluje cyklus spánku a bdelosti a spôsobuje našu únavu. Preto je najlepšie vyhýbať sa silnému svetlu a stimulujúcim aktivitám, keď v noci vstanete, aby ste skontrolovali svoje dieťa, nech sa vaše telo neprepne do bdelosti a nemali ste potom problém zaspať.

Vyhýbajte sa rušivým vplyvom

Ďalšie vonkajšie podnety, ktorým sa dá väčšinou vyhnúť, môžu tiež spôsobiť, že sa vaše telo prepne do stavu bdelosti. Pozeranie sa na obrazovku smartfónu alebo na hodiny zvyčajne začne dobre známy kolotoč myšlienok, ktorý nás udržiava bdelých a spôsobuje, že bude náročné zaspať znovu. Preto sa snažte zamerať na dôležité úlohy a nevytvárajte si ďalšiu záťaž tým, že budete počítať ostávajúci čas spánku. 

Zachovajte pokoj

Ak nemôžete hneď zaspať, zachovajte pokoj. Stres aktivuje nervový systém a podporuje tvorbu stresového hormónu kortizolu. Ten bráni procesom zaspávania a prebúdza vás, nie uspáva. Niektoré dychové cvičenia alebo relaxačné techniky vám môžu špecificky pomôcť upokojiť sa a znovu sa unaviť. Pozrite sa tu.

3. Tipy na ráno

Vstaňte hneď, nedriemte

Snažte sa vstať na prvý budík. Ráno nás naše telo prirodzene prebudí tým, že zníži tvorbu melatonínu a uvoľní viac kortizolu. Keď však aktivujeme funkciu posunutia budíka, naše telo zvyčajne znovu hlboko zaspí a spánok je znovu neprirodzeným spôsobom prerušený pri každom zvonení budíka. Má to negatívny účinok na vašu každodennú formu a nielen vás to unavuje a spomaľuje, ale znižuje aj vašu schopnosť sústrediť a podávať výkon. Aj keď je to spočiatku ťažké, je lepšie neposúvať budík a vstať ihneď. Denné svetlo, čerstvý vzduch a svetlo predstavujú stimuly, ktoré vás tiež prebudia a pomôžu vám dosiahnuť silný začiatok dňa. 

Dávajte pozor na požiadavky týkajúce sa spánku

Deti na rast a vývin potrebujú výrazne viac spánku ako dospelí. Či už sme ranné vtáčatá alebo nočné sovy, nesúvisí to s našou výchovou, je to vrodené. Odborníci predpokladajú, že od 8. mesiaca po 3. rok života bude jasné, do ktorého spánkového typu dieťa patrí. Preto pamätajte na svoje vlastné spánkové potreby a individuálne potreby vášho dieťaťa a napríklad svoje dieťa nebuďte, ak to nie je absolútne potrebné. Takto sa môžu obidve strany dobre vyspať podľa vlastných potrieb a zvládnuť nasledujúci deň. 

Zdravý začiatok dňa

Najmä po náročnej noci a nedostatočnej regenerácii telo potrebuje veľa živín a energie na to, aby fungovalo správne. Dobre vyvážené raňajky sú správnym základom pre úspešný začiatok dňa rovnako pre rodičov, ako aj pre deti a v najlepšom prípade pozostávajú z množstva zdravých vitamínov, posilňujúcich zdrojov bielkovín a zdravých tukov a sacharidov. Vďaka takýmto raňajkám získate všetky nevyhnutné živiny, ktoré potrebujete na fungovanie po prvom jedle počas dňa. Pamätajte však na to, že treba dodržiavať pitný režim a každý deň vypiť aspoň 1,5 až 2 litre vody.

To, čo každý deň v rodinnom živote dokážu mamičky a oteckovia, sa často podceňuje. Najmä nedostatok spánku počas prvých rokov života dieťaťa nielen lezie na nervy, ale predstavuje aj výzvu pre organizmus a zdravie. Preto je o to dôležitejšie, aby rodičia venovali čas vlastnej potrebe spánku a dôležitej (nočnej) regenerácii. Každodenný rodinný život predsa môže byť úspešný len vtedy, ak sa mamička a otecko zobudia ráno oddýchnutí a každý deň začínajú plní energie. 

Záver

  • Najmä rodičov malých detí často postihuje nedostatok spánku a spánkové poruchy.
  • Nedostatok spánku má viaceré negatívne dôsledky na pohodu aj zdravie, napr. spôsobuje ospalosť, spomalenosť, nedostatočnú koncentráciu a výkon.
  • Zdriemnutie po obede prináša energiu a fixný čas, kedy chodíte do spať, večerné rutiny a cielená relaxácia pred spánkom pripravia rodičov a dieťa na pokojnú noc.
  • Prudké svetlá, nepotrebné rušivé vplyvy a stres spôsobujú, že je náročné zaspať po prebudení sa v noci, a preto by ste sa im mali vyhýbať.
  • Berte do úvahy individuálne potreby spánku. Ráno je najlepšie nedriemať, ale ihneď vstať a zdravo začať deň s vyváženými raňajkami.

Prajeme vám všetko dobré a čoskoro sa zas vidíme!

Vaša Alisia

Autorka: Alisia zo smartsleep®

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies