Pri nákupe nad 60 EUR doprava zadarmo, nad 100 EUR darček podľa vlastného výberu.

Pozor, zmena času! Odborné tipy na zaspávanie

 

V súčasnosti sa už každý druhý Nemec sťažuje na problémy so zaspávaním alebo so spánkom počas noci. Náročné situácie, ako napríklad aktuálny problém zmeny času, majú negatívny vplyv na fyzický biorytmus. Spoznajte odborné tipy, ktoré vám môžu pomôcť jednoduchšie zaspať. 

Nočná výzva v zimnom období

Aktuálna zmena na zimný čas skutočne narúša náš biorytmus. Cítime, že v istom čase sa deň sa mení na noc. Únava počas dňa, večerný problém so zaspávaním a ranný problém so vstávaním sú niekedy skutočnými výzvami. Pravidelný a predovšetkým pokojný spánok je dôležitý pre každého z nás, pretože počas tejto doby oddychu prebiehajú viaceré procesy fyzickej aj mentálnej regenerácie, ktoré nám umožňujú každú noc sa regenerovať a pripraviť sa na nasledujúci deň.

Často sa pýtame: „zle si sa vyspal“? Keď sa povie „zle“, často tým myslíme príliš krátko alebo prerušovane a dôsledky zlého spánku sú rôzne. Náš výkon sa rapídne znižuje, máme problémy s koncentráciou a z dlhodobého hľadiska existuje aj hrozba zdravotných následkov, ako sú kardiovaskulárne problémy, nadváha alebo diabetes.

Spolu s naším výskumníkom v oblasti spánku a generálnym riaditeľom Dr. Markusom Dworakom sme zozbierali praktické odborné tipy pre pohodlné zaspávanie a pokojný spánok.

10 odborných tipov na zaspávanie

  1. Snažte sa zaviesť pravidelný rytmus spánku a bdenia. Aspoň počas týždňa by ste mali chodiť spať v podobnom čase a vstávať v podobnom čase, aby si vaše telo zvyklo na pravidelný režim.
  2. Ak vám trvá zaspať trochu dlhšie alebo váš spánok prerušuje vstávanie počas noci, nevyvíjajte na seba tlak. Väčšina ľudí nevie, že všetci sa budíme priemerne 28-krát za noc! Zvyčajne si však nepamätáme prebudenie, ktoré trvá kratšie ako 3 minúty. Buďte teda pokojní a nepozerajte sa na hodinky.
  3. Tabletky na spanie sú často pokušením, ale väčšina z nich ovplyvňuje váš spánok neprirodzeným spôsobom a čiastočne dokonca znižuje regeneráciu počas noci. Spoliehajte sa radšej na prírodné metódy a tipy.
  4. Stres je čistý jed! Pred spaním by ste mali vedome relaxovať, napríklad vyskúšať osvedčené večerné čítanie.
  5. Dôležité je prostredie, v ktorom spíte, pretože akékoľvek rušenie nám môže brániť dosiahnuť dostatočný odpočinok. Tmavá a tichá miestnosť nás uvoľňuje a pomáha nám zaspať.
  6. V každom prípade sa uistite, že je v spálni dostatok kyslíka a čerstvého vzduchu. Odporúčajú sa tiež chladné teploty okolo 18 °C, aby váš spánok nerušili pocity chladu ani návaly tepla.
  7. Cvičenie je dôležité, pretože pravidelné športové aktivity podporujú spánok, stimulujú metabolizmus v mozgu a v tele a majú mnohé iné pozitívne účinky. Športové aktivity by ste však nemali vykonávať krátko pred spaním a nemali by byť príliš intenzívne, aby ste sa vyhli nadmernej záťaži.
  8. Ak je to možné, pred spaním nejedzte ťažké jedlá s vysokým obsahom tuku, ktoré stimulujú trávenie a zhoršujú schopnosť zaspať.
  9. 3 až 4 hodiny pred spaním nejedzte potraviny s obsahom kofeínu, pretože kofeín stimuluje nervový systém a bráni vám zaspať a môže vás zo spánku budiť. Káva aj tak chutí oveľa lepšie ráno!
  10. Alkohol má krátkodobý upokojujúci účinok, ale počas noci vytvára rozkladové produkty, ktoré narúšajú váš spánok.

Záver

Vďaka týmto tipom by ste mali zvládnuť zmenu času zdravo a oddýchnutí. Držím vám palce a dúfam, že začnete zimu oddýchnutí a plní očakávania.

Pozdravujeme vás a vidíme sa čoskoro!

Vaša Alisia

Autorka: Alisia zo smartsleep®

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies